İngilizce Seslendirme Nedir?

Dünyada 500 milyondan fazla kişinin anadili olan İngilizceyi konuşabilen kişi sayısı  2 milyarın üzerindedir. Dünya üzerindeki en büyük şirketlerin ABD ve İngiltere’de konuşlanmasından dolayı bu dil aynı zamanda uluslararası iş dünyasının dili olarak da kabul edilir. Modern İngilizceyi şekillendirenler arasında Vikingler, Romalılar ve Fransızlar yer alır. Bu sebeple İngilizce, Latin, Germen ve Roman dillerinin ortak özelliklerini barındıran melez bir dildir.

İngilizcenin bu denli yaygınlaşmasının en önemli sebebi karma bir dil olması ve geçmişte ticaret amaçlı kullanılmasıdır. Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Amerika Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, İrlanda Cumhuriyeti, Kanada ve Yeni Zelanda’da yaşayanların çoğunun ana dilidir. İkinci dil ve resmî dil olarak dünya genelinde, özellikle İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ve çok sayıda uluslararası örgüt tarafından da kullanılmaktadır.

Bugün Dünya’da en çok konuşulan diller arasında Çince’den sonra ikinci sırada yer alan İngilizce tüm Dünya’da birçok projede olmazsa olmaz dil seçenekleri arasındadır.

 

İngilizce seslendirme

İngilizce seslendirme, ana dili İngilizce olan Profesyonel Seslendirme sanatçılarının seslendirme hizmetidir.

 

İngilizce seslendirme hizmeti alırken nelere dikkat edilmeli?

Birçok dilde olduğu gibi İngilizcede de farklı lehçeler şiveler ve ağızlar bulunur. İngilizce seslendirme hizmeti almadan önce ürün veya hizmetin hitap edeceği hedef kitleyi belirlemek gerekir. Hedef kitleye göre İngilizce seslendirme hizmetinin seçimi farklı lehçe ve ağızlarda değişkenlik gösterebilir.

Lehçe farklı coğrafyalarda aynı dilin farklı dil ve kullanış kurallarına göre konuşulmasıdır. Örneğin Türkçe’nin Türkiye’de veya Türki Cumhuriyetlerde farklı tarzda konuşulması gibi. Farklı coğrafyalarda yaşayan fakat İngilizce konuşan iki farklı sanatçının verdikleri hizmet farklılık gösterebilir.

İngilizce seslendirmede en çok bilinen iki lehçe Amerikan lehçesi ve İngiliz lehçesidir.

 

Aksan ve lehçe arasındaki fark nedir?

Birçok kişinin temel olarak Amerikan aksanı ve İngiliz aksanı olarak bildiği şey aslında telaffuz farklılıklarıdır. Lehçede dilin kullanış biçimleri, dil bilgisi ve kelime anlamları değişkenlik gösterirken telaffuzda ses tonlaması değişkenlik gösterir. Örneğin bir Fransız bir Hintli bir İngiliz aynı dilde aynı şeyleri söyleseler bile aksanları tamamen birbirinden farklı olacaktır ve bunu değiştirmeleri kolay değildir.

Yabancı dilde seslendirme alanında 2002 yılından bu yana hizmet veren mehmetonur.com, aynı zamanda 35 dilde dublaj hizmeti veren Türkiye’nin ilk uluslararası kast ajansıdır.

Dünyanın en iyi İngilizce seslendirme sanatçılarını bünyesinde barındıran mehmetonur.com ülkelerinde kariyer sahibi Seslendirme sanatçılarını temsil eder.

Temsil ettiği İngilizce seslendirme sanatçılarının sadece Türkiye de değil aynı zamanda uluslararası projelerde de tercih edilen mehmetonur.com Türkiye’nin 35 dilde ses ihracı yapan ilk ve tek uluslararası ajansıdır.