Dublaj Sanatçısı

Sadece seslendirme yapanların anlayacağı 8 şey

1. Mikrofon artık vücüdunuzun bir parçası haline gelmiştir.
Hergün birlikte zaman geçirdiğiniz iş arkadaşınız bir mikrofon olduğu için onunla şakalaşır, onunla üzülür ve onunla eğlenirsiniz. Piyasaya yeni çıkan bir mikrofonun sizde yarattığı heyecan diğer insanların hayranı olduğu bir ünlü ile tanıştığı andaki heyecanından daha fazladır.

2. Daha önce varlığından bile haberdar olmadığınız şeyleri öğrenirsiniz
İşiniz okumak olunca, tabi ki hergün bir çok insanın bilmediği bir çok şey okursunuz. Otomobil bujisinin teknik bileşenlerinden, ismini ilk defa duyduğunuz psikolojik bir rahatsızlığa iyi gelen ilacın, bol Latince içeren prospektüsüne, Uganda’da yaşayan yerli halkın yediği popüler yemeğin kalorisine kadar.

3. Kendi kendinize konuşmak size deli yapmaz.
Boş bir odada bazen saatlerce kendi kendine konuşmak diğer insanlara göre delilik belirtisi olsa bile bu sizin için günlük rutininizin bir parçasıdır.

4. Bütün herkes size kolay para kazanıyor gözü ile bakar
Çevrenizdeki herkes size ‘’Ne kadar kolay iş’’ konuşarak para kazanıyor gözü ile bakar. Fakat yılların tecrübesini, sahip olduğunuz yeteneği ve sadece sizin bildiğiniz zorlukları gözardı ederler. Onlardan, daha önce okuduğunuz bir tıbbi metnin sadece bir sayfasını yüksek sesle okumalarını isteyerek intikam alabilirsiniz.

5. Müşterileriniz sizden garip şeyler isteyebilirler
Bazen ciddi bir işadamı, bazen Egeli bir köylü, bazen ise bir koltuk olabilirsiniz. Evet koltuk! Hatta bir böcek, sevimli bir diş fırçası ve üzgün bir tornavida.

6. Tüm hayatınız boyunca Çizgi Film seslendirmesi yapmayı isteyen ortalama 358 insanla tanışırsınız.
Mesleğinizi öğrenen bir çok kişi sohbete kendilerinin çizgi film seslendirmeye meraklı ve yetenekli olduğunu söyleyerek başlar. Özellikle kadınların bu ilgisini sabırla dinlemek zorunda kalırsınız.

7. Nezle ya da grip olursanız tamamen işe yaramaz bir hale gelirsiniz.
İşte o eşsiz sesiniz, nezle ya da grip olduktan sonra bir süre tatile çıkar ve bu yüzden hastalığınız süresince çalışamaz hale gelirsiniz çünkü kimse nezleli bir sese reklam, tanıtım ya da film seslendirtmek istemez.

8. Sizi sadece sesinizi TV’de ya da radyoda duyduğunda arayan arkadaşlarınız vardır
Normalde arayıp sormayan ve kendilerini samimi arkadaşınız olarak tanıtan bazı kişiler sizin sesinizi radyoda ya da TV’de duyar duymaz hemen telefona sarılıp hal hatır sorarlar. Oysa ki bu kırk yıllık dost edası ile yapılan aramaların, yanlarındaki kişilere hava atmaktan başka sebebi yoktur.

Yazan: Mehmet Onur
Blog yazılarının yayın hakları www.mehmetonur.com’a aittir. Yazıların bütünü veya bir kısmı kaynak gösterilmeden başka bir web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.