Seslendirme Sanatçısı Uzaktan Nasıl Yönetilir?

İçinde bulunduğumuz pandemi yüzünden birçok yapım şirketi ve yönetmen artık sanatçıları stüdyoya çağırmak yerine onların kendi stüdyolarında aldıkları ses kayıtlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Bu, mesafemizi korumak ve virüsün yayılmasını en aza indirmek açısından gerçekten iyi bir yöntem. Covid-19’un kapalı alanlarda yayılma hızının açık alanlara nazaran daha fazla olduğu düşünüldüğünde bu yöntemin uzun süre, birçok yapımcının tercih edeceği bir yöntem olacağı aşikâr. Peki bir yapımcı ya da yönetmen olarak seslendirme sanatçısını uzaktan nasıl yönetir, oyun verir ve stüdyo kalitesine yakın sonuçlar elde edebiliriz? Uzaktan yapılacak kayıtlar ile ilgili önemli ipuçlarını sizler için derledim:

Malzemeleri Kayıt Öncesi Sanatçıya Yollayın

Filminiz ya da projeniz ile ilgili malzemeleri kayıt öncesi sanatçıya ulaştırmak her zaman ilk önceliğiniz olmalıdır.  Filminizin offline halini, metni ya da filmde kullanacağınız müziği kayıt öncesinde sanatçı ile paylaşmanız sanatçının bu malzemeleri inceleyip hazırlanmasına imkân verir ve daha verimli sonuçlar elde etmenizi sağlar. 

Bir Duygusal Yolculuk: Seslendirme

Her ne iş için olursa olsun, seslendirme sanatçıları kayıt esnasında duygusal bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk ancak sizin doğru yönlendirmeleriniz ile menzile ulaşır ve dinleyicinin ruhuna dokunur. O yüzden ilk önce projenizde vermek istediğiniz duyguyu tanımlamak ile başlayabilirsiniz. Nasıl bir okuma istiyorsunuz? Duygulu, enerjik, güçlü, güven veren, şefkatli, komik ya da çılgın. Bu yönlendirmeleri sanatçı ile paylaşmaktan korkmayın. Aynı zamanda projeniz ya da reklamını yapacağınız firma ile ilgili vereceğiniz ekstra bilgiler sanatçının işini bir hayli kolaylaştıracaktır. 

Örnek Yollamaktan Çekinmeyin

Yazarak ya da konuşarak duyguyu tam olarak veremediğinizi düşünüyorsanız aklınızdaki benzeri bir okumayı, videoyu ya da ses kaydını sanatçı ile paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda metninizde telaffuzları farklı olan özel isimler veya kelimeler var ise bunların telaffuzlarını müşteriniz ile netleştirdikten sonra cep telefonunuz ile basit bir kayıt yaparak sanatçı ile paylaşmanız gitgellerden kaynaklanan zaman kaybının önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Hız ve Zamanlama

Projenin hız ve zamanlamasını bilmek size zaman kazandıracak öğelerden biridir. İlk önce, metninizin uzunluğunun filmin ya da reklamın süresi ile örtüştüğünü kontrol etmeniz gerekir. 30 saniyelik bir proje için 150 kelimelik bir metin yollarsanız normal okuma hızıyla 1,5 dakikalık bir dublaj alırsınız. Bu tarz problemlerin önüne geçmek için sitemizdeki ‘’Dublaj Süresi Hesaplayıcı’’yı kullanarak bunu kayıt öncesi kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. 

Geri Dönüşlerde Dürüst Olun

Sanatçın sizin yönlendirmeleriniz ile yaptığı kaydı dinledikten sonra dürüst bir şekilde geri dönüş vermek önemlidir. Eğer sonuçtan memnun değilseniz, neyin yanlış olduğunu ve nasıl alternatifler istediğinizi açık bir şekilde söyleyip farklı kayıtlar istemekten doğal bir şey yoktur. Kendinizi onların yerine koymaya ve açıklamalarınızı bunu göre yapmaya çalışın ve ikinizin de işin iyi çıkmasını sağlamak için çaba gösterdiğinizi unutmayın. Şimdiden iyi kayıtlar!

Yazan: Mehmet Onur
Blog yazılarının yayın hakları www.mehmetonur.com’a aittir. Yazıların bütünü veya bir kısmı kaynak gösterilmeden başka bir web sitesinde izinsiz olarak kullanılamaz.