İrem Altuğ

Yalı Çapkını oyuncusu İrem Altuğ
Download

Biography

1980 yılında İstanbul’da doğan İrem Altuğ, 7 yaşındayken “TV’de 7 Gün” dergisinin düzenlediği reklam yıldızı yarışmasını kazandı. Bu, onun oyunculuk dünyasına adım atmasını sağlayan ilk adım oldu. 1988-1998 yılları arasında 40’a yakın reklam filminde oynadı ve çeşitli reklam ve filmlerde seslendirme yaptı.

Aynı dönemde “İstanbul Kültür Oyuncuları” çocuk oyuncu topluluğuna katılan Altuğ, birçok çocuk oyununda sahne aldı. Oyunculuk tutkusu onu 1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü’ne yönlendirdi. 2000 yılında ise oyunculuk eğitimini Amerika’da sürdürmek için San Francisco State Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne girdi.

Amerika’dan döndükten sonra sinema ve dizi filmlerde rol almaya başladı. “Karılar Koğuşu”, “Eve Giden Yol”, “Ihlamurlar Altında”, “Yaprak Dökümü”, “Yalan Dünya”, “Aile Arasında”, “Fi”, “Bir Başkadır” gibi birçok başarılı projede yer aldı.

Altuğ, 2012 yılında “Nar” filmindeki performansıyla Sadri Alışık Sinema Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu adayı gösterildi. Son olarak “Yalı Çapkını”, “Çukur” ve “Kalp Yarası” dizilerinde rol aldı.

Oyunculuğun yanı sıra 2011 yılından beri doğaçlama, drama, diksiyon ve kamera önü oyunculuk atölyeleri veren Altuğ, çeşitli okullarda eğitmenlik yapıyor. Oyunculuk deneyimlerini ve bilgilerini yeni nesillere aktarmak onun için büyük önem taşıyor.