Köksal Engür

İndir

Biyografi

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunu Köksal Engür’ün sanat hayatı 1956 yılında TRT Ankara Radyosu, Çocuk Saati programında kısa radyo tiyatrolarıyla başladı.

TRT’de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini atan sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu ile Devlet Opera ve Balesi yapımlarında çeşitli roller aldı. Seslendirmedeki ustalığını radyo deneyimlerine de yansıtan Engür, tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerinde de oynadı.

Süngerbob Kareşort çizgi dizisinde Squitward, Susam Sokağı’nda Büdü ve efsane çizgi film Red Kit’te Red Kit karakterlerine sesiyle hayat veren sanatçı, “Korkuyorum Anne” filmiyle ödül alarak, “Ben de Özledim” ve “Beş Kardeş” yapımlarının yanı sıra Leyla ile Mecnun’da “Ak Sakallı Dede” ve “Karabasan” rolleriyle izleyicilerin gönlünde taht kurdu.

23 Mart 2023 tarihinde aramızdan ayrılan, seslendirme kastımızın en değerli sanatçılarından biri olan Köksal Engür’ü her zaman saygı ile anıyoruz.