Mesud Uz

İndir

Biyografi

Yetmişli yılların son sonbahârının son akşamında istanbul’un eski sayfiyelerinden Erenköy’de doğdu. Son köşklerin bahçelerinde hayalleri ve diz kapakları çiçek açtı.

Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümlerinde talebe oldu. Türkçe, eski Türkçe Osmanlıca, Fransızca, İngilizce ve Arapça çalıştı, çalıştırdı.

Radyo programlarında başladığı seslendirmeye film dublajlarıyla devam edeceğini kendisi de bilmiyordu henüz. Bir blues grubunda perküsyon çaldı; tiyatro ve sinema atölyelerine katıldı; üniversite tiyatrosu ve çeşitli özel gruplarla Türkiye’nin pek çok sahnesinde oyunculuk eyledi.

Dublaj yaparken bir şeylerin eksikliğini hissediyordu; kendini durduramadı. Televizyon için skeçler, bir orta metraj film ve reklam senaryoları yazdı; kısa film, klip ve tanıtım filmleri çekti. Birkaç filmde, birkaç bölüm dizide oynadı; TRT2’de bu hafta programını sundu.

E daha da ne yapayım ben artık demedi, motosiklete ve ata binmeyi öğrendi, köpek eğitimi ve sporlarıyla uğraştı; eski musikiden bir türlü kopamadı hatta ney üflemeye kalktı.

Halen o güzel sesi ile filmlerdeki karakterlere hayat vermeye kendisi ile aynı adı taşıyan YouTube kanalında seyahat videoları yayınlamaya devam ediyor.